Kui tahes ebameeldiv köha ka ei tunduks, on see organismi kaitsereaktsioon, et vabastada hingamisteed sinna sattunud ärritajatest. Köha aitab meil väljutada hingamisteedest lima, tolmu, saastet ja muid allergeene.
Eristatakse kahte tüüpi köha: kuiv ja lahtine. Külmetushaiguste hooajal avaldub tavaliselt lahtine köha, mis läheb sageli hiljem üle kuivaks köhaks. Ent kuiv köha võib tekkida ka iseenesest.
Selles artiklis käsitleme kuiva köha tekkepõhjuseid ning võimalikke ennetus- ja raviviise.
Milline on kuiv köha?
Erinevalt lahtisest köhast ei eritu kuiva köha korral hingamisteedest lima. Kui hingamisteedes ei ole üleliigset lima, mida väljutada, kuid hingamisteed on ärritunud või põletikulised, tekib kuiv köha.
Kuiv köha algab tihti kurgus tekkivast kipitustundest, mis vallandab köha põhjustava köharefleksi. Kuiva köha on raskem kontrolli alla saada ja sageli kestab see kauem kui lahtine köha. Pealegi avaldub kuiv köha tihtipeale pikemate hoogudena, vaevates iseäranis öösiti.
Kuiva köha põhjused ja riskitegurid
Kuiva köha võivad esile kutsuda õhus leiduvad toksiinid, tolm ja suits.
Kuiv köha on sageli külmetuse, gripi või muude hingamissüsteemi haiguste jääksümptom. Sellisel juhul võib köha kesta isegi mitu nädalat.
Samuti võib kuiv köha avalduda gastroösofageaalse reflukshaiguse, kurguvalu, kõri-ja hingetorupõletiku, angiini, sinusiidi, astma, allergiate ja muude hingamissüsteemi häirete korral. Lisaks teatud ravimite tarvitamisel, näiteks AKE inhibiitorite kasutamisel – vererõhku alandavate ravimite rühm.
Kuiv köha ohustab enam suitsetajaid (ka passiivne suitsetamine on riskitegur), samuti neid, kes puutuvad kokku hingamisteede nakkushaigusi või kopsuhaigusi põdevate inimestega ning allergeenidega (kemikaalide või looduslike allergeenidega).
Kuiva köha ennetus ja ravi
Nagu juba öeldud, on köha organismi loomulik kaitsemehhanism, sellepärast on täiesti normaalne ja isegi tähtis, et tuleb köhida, kui kurgus kipitab.
Mõned nipid, kuidas köha ennetada:
- Kasuta toas õhuniisutajat;
- Tarvita rohkem sooje vedelikke (suppi, puljongit, teed jms);
- Joo palju vett – see soodustab röga teket ja vedeledab lima;
- Väldi köha põhjustavaid allergeene (suitsetamist, parfüüme, kodukeemiatooteid);
- Tugevda organismi C-vitamiiniga.
Kuiva köha vastu võib aidata mesi, mis on tuntud rahvameditsiinist, kui köha leevendav vahend. Mett võib süüa otse lusikalt või lahustada soojas vees. Samuti on sobilik vee ja soola lahusega kurku kuristada ning tasub proovida ka preparaate, mis aitavad kurku niisutada ja köha leevendada. Üks selliseid on Immunotrofina® suukaudne sprei, mis on välja töötatud spetsiaalselt kuiva köha leevendamiseks.
Immunotrofina® suukaudne sprei sisaldab traditsiooniliselt köha leevendamiseks kasutatava kukemaguna vedelekstrakti. Lisaks altee vedelekstrakti, mis on rahustava, niisutava toimega, katab hingamisteed kaitsva kihiga ja kaitseb väliste ärrituste eest. Veel sisaldab Immunotrofina® suukaudne sprei traditsioonilises rahvameditsiinis kasutatavat mett, millel on antibakteriaalne ja põletikuvastane toime. Need toimeained niisutavad kurku, leevendavad kuiva köha ja taastavad limaskesta seisukorra.
Millal tuleb arsti poole pöörduda?
Kui köha on kestnud üle kolme nädala ning ning köhahood muutuvad pikemaks ja intensiivsemaks, peaks pöörduma arsti poole.
Samuti tuleb arsti juurde minna, kui kuiva köhaga kaasnevad järgmised sümptomid: õhupuudus, valu rinnus, palavik on pikalt kestnud ning kui rögas on verd.